• Czym żyjemy
      • Programy, projekty

      • Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

        „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”

        Więcej informacji:

        www.dwujezycznedzieci.pl

        www.bilingualfuture.com/pl/

        www.youtube.com/DwujezyczneDzieci

        Infolinia: (+48) 22 290 44 33

          

        Laboratorium Przyszłości

        Laboratoria Przyszłości - inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem jej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

        Dofinansowanie dla Szkoły Podstawowej w Jakuszach – 30 000,00 zł

        CELE_I_ZALOZENIA_PROGRAMU.docx

        WYKAZ_WYPOSAZENIA.docx

         

         

        Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

         

        Program „Poznaj Polskę”

        Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ma na celu wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków  i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

        W ramach realizacji przedsięwzięcia uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wzięli udział w 2-dniowej wycieczce na trasie Lublin – Nałęczów - Kazimierz Dolny - Kozłówka a uczniowie klas I-III w 1-dniowej wycieczce do Białegostoku.

         

        Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

        W ramach projektu szkoła pozyskała 25 ”Szkolnych Pakietów Multimedialnych OSE” stanowiących formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji, w uzgodnieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, za pośrednictwem NASK Państwowego Instytutu Badawczego, udzieloną w ramach projektu budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

         „Szkolny Pakiet Multimedialny OSE” składa się z zestawów, których elementami są: tablet wraz z usługą mobilnego dostępu do internetu (usługa LTE), klawiatura bezprzewodowa(Bluetooth) z etui, rysik oraz logotyp w formie naklejki.

         

        Pracownie przyrodnicze – rezerwa oświatowa 2020 r.

         

        Dofinansowanie wyposażenia w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w publicznych szkołach podstawowych.

        Wartość pozyskanego wyposażenia pracowni: fizycznej, chemicznej, biologicznej i geograficznej 71 000 zł

         

        Projekty Zdalna Szkoła, Zdalna Szkoła +

        Projekt w ramach działania 1.1 dofinansowania udzielanego projektom, które w największym stopniu przyczyniają się do osiągnięcia celu szczegółowego I Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 – „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”.

        W ramach projektu „Zdalna Szkoła” Szkoła Podstawowa w Jakuszach została doposażona w 8 laptopów.

         

        Projekt "CZYTAM Z KLASĄ"

        Uczniowie klasy 2 i 3 w roku szkolnym 2020/2021 uczestniczyli w projekcie czytelniczym „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Celem projektu było rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym - rozwijanie poczucia troski
        i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Projekt składał się z trzech modułów. Tematem przewodnim była mała chmurka Tosia, która wprowadzała dzieci w świat przyrody w różnych porach roku. W pierwszym module chmurka Tosia była
        w krainie drzew, w drugim w krainie śniegu, natomiast w trzecim w krainie Słońca.

         

        Projekt „KOLEJOWE ABC”

        Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

        Uczniowie z klas V-VIII naszej szkoły w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie  „Kolejowe ABC – czas na przygodę” wyjechali na zieloną szkołę. Na zaproszenie organizatora konkursu, czyli Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie, odwiedzili Bieszczady.

         

        Program – Otwarte Strefy Aktywności 2019 r.

        Program dofinansowany przez Ministerstwo Sportu.

        Celem programu jest budowa ogólnodostępnych, bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjnych, które mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych, które podniosą w sposób znaczący estetykę przestrzeni publicznej i poprawią jakość życia mieszkańców danego obszaru. W ramach jego realizacji pobudowano plenerową siłownię przy Szkole Podstawowej w Jakuszach – koszt 51 000,00zł

         

        Projekt  „Sportowa Polska” edycja 2018

        Cel realizowanego projektu to poprawa stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej, przeznaczonej na potrzeby realizacji zajęć wychowania fizycznego, służącej jednocześnie lokalnym społecznościom do aktywnego spędzania czasu wolnego, jak również  w miarę możliwości  umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. Celem bezpośrednim zadania jest poprawa stanu bezpieczeństwa oraz poprawa stanu technicznego istniejącej bazy sportowej.

        W ramach realizowanego projektu przeprowadzono remont oraz wyposażono salę gimnastyczną w nowy sprzęt.

         

        Program „AKTYWNA TABLICA”

         

        Celem programu „Aktywna Tablica” jest wsparcie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

        W ramach wsparcia w roku 2017 w Szkole Podstawowej w Jakuszach zakupiono dwa monitory interaktywne 65 i 55 cali

         

         

        Projekt: „Rozwijać umysł, kreować siebie, zdobywać świat – projektowanie własnej ścieżki rozwoju w Gminie Trzebieszów”.

         

        Projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020

        w ramach Osi priorytetowej 12. Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.2 Kształcenie ogólne.

        Cel projektu:

        Zwiększenie w okresie od 1 kwietnia 2017  r. od 30 czerwca 2019 r. dostępu do dobrej jakości kształcenia ogólnego na terenie gminy Trzebieszów poprzez organizację zajęć dla 238 uczniów  oraz 56 nauczycieli, przyczyniając się do rozwoju kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw.

        W ramach projektu zrealizowano zajęcia dydaktyczne stacjonarne z matematyki, przyrody, informatyki, języka angielskiego, couchingu i psychoedukacji, doradztwa zawodowego oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni. Zaproponowana forma wsparcia była odpowiedzią na zdiagnozowane problemy uczniów i nauczycieli poszczególnych szkół objętych wsparciem.

        Działania zostały zaplanowane w oparciu o indywidualne potrzeby rozwoju, edukacji i możliwości psychofizycznych uczestników projektu.

        Projekt ten jest realizowany zgodnie z zasada równości szans oraz niedyskryminacji.

        Dzięki udziałowi w projekcie doposażono szkołę w sprzęt multimedialny oraz utworzono 2 międzyszkolne pracownie komputerowe z dostępem do internetu.

        Wartość projektu: 1 590 997,95 zł

         

        Projekt Szkolna Agro-Stacja w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jakuszach.

        W ramach Programu Grantowego T-Mobile Polska z Fundacją CoderDojo Polska
        FAJNE GRANTY T-MOBILE 2017 Szkoła Podstawowa w Jakuszach otrzymała grant w wysokości 10 tyś zł za realizację projektu „Szkolna Agro-Stacja”.

        Celem Programu Grantowego jest promocja programowania (kodowania) i zastosowania nowych technologii w edukacji i wychowaniu obywatelskim, nauki programowania (kodowania) wśród dzieci i młodzieży w Polsce i ma za zadanie pomóc w realizacji autorskich projektów związanych z promocją programowania (kodowania). Za uzyskane w grancie środki zakupiono zestawy Raspberry Pi3 (mikrokomputery wielkości kart kredytowych), zestawy czujników, sondy wyświetlacze oraz niezbędne akcesoria do budowy stacji pogodowych. Realizowany w szkole Projekt "Szkolna Agro-Stacja" polega na uzmysłowieniu młodym ludziom potencjału drzemiącego w technologii Internetu Rzeczy oraz na nauce programowania funkcjonalności prostych sensorów. Dodatkowo ma na celu zwiększenie w młodych ludziach świadomości o korzyściach i zagrożeniach płynących z postępującej cyfryzacji i automatyzacji.

         

        Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

         

        Program 2016 r.

        Szkoła Podstawowa Im Józefa Piłsudskiego w Jakuszach przystąpiła  do  „Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa”, zdobywając wsparcie finansowe zakupiono książek dla biblioteki szkolnej.

        Zakup nowości wydawniczych z dotacji stanowi ogromne wsparcie finansowe w dopływie nowości wydawniczych, nowych lektur aktualizacji zasobów biblioteki, przy jednoczesnym zaspakajaniu  gustów czytelniczych.

         

        Projekt „Porcja Pozytywnej energii”

        Program edukacyjny  organizowany przez CRISPY NATURAL w Kaliszu. Program realizowały klasy edukacji wczesnoszkolnej.

         

        Projekt Przyrodniczy „Klub Czterech Żywiołów”

        Projekt Przyrodniczy „Klub Czterech Żywiołów” organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era i PGE Polską Grupę Energetyczną ma na celu rozwijanie, pogłębianie zainteresowań przyrodniczych uczniów, promowanie postaw ekologicznych, znajomości mechanizmów związanych z energią, pobudzanie ciekawości świata, dociekania i eksperymentowania, wytworzenie u dzieci trwałych nawyków i zachowań właściwych dla ekologicznego stylu życia. Projekt realizowany przez uczniów klas 1-3, ich rodziców i wychowawców w roku 2014. 

         

        Projekt „Modernizacja Oddziałów Przedszkolnych”

         

         

        Projekt realizowany  w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

        Realizowany  od września 2014 r. do końca czerwca 2015 r.

        Celem głównym projektu było podniesienie jakości pracy oddziałów przedszkolnych poprzez ich doposażenie w celu dostosowania do potrzeb dzieci w szczególności 3 i 4-letnich oraz podniesienie jakości kształcenia dzieci 5  letnich.

                  W ramach projektu zostały dostosowane toalety dla dzieci, z uwzględnieniem potrzeb danego oddziału przedszkolnego. Zakupiono i zamontowano podesty, lustra, podajniki na mydło, suszarki do rąk.  Zakupiono sprzęt i urządzenia do utrzymania czystości w pomieszczeniach: odkurzacz, pralkę, froterkę,  meble przedszkolne i wyposażenie szatni, pomoce dydaktyczne: gry planszowe, zestawy edukacyjne, gry ćwiczące pamięć, zabawki, artykuły plastyczne. Dzięki realizacji projektu salę przedszkolną wyposażono w sprzęt ICT tj. laptop z oprogramowaniem, drukarkę, skaner, tablicę interaktywną, kopiarkę, telewizor, radiomagnetofon, Doposażono kuchnię, zakupiono: szafki do przechowywania naczyń, kuchenkę, lodówkę, zmywarkę gastronomiczną z wyparzaczem, naczynia, garnki.

         

        Książki naszych marzeń

         

           

         W 2014 r. przystąpiliśmy do rządowego programu "Książka naszych marzeń" 

        Celem głównym programu jest wsparcie organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w obszarze rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania.

         

        Projekt „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III  szkół podstawowych w Gminie Trzebieszów”

         https://zskosina.edupage.org/photos/icons/img086.jpg

        Projekt realizowany w ramach Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.   

             W roku szkolnym 2011/2012 w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych. Są to zajęcia dodatkowe, wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego, w zależności od rozpoznanych potrzeb uczniów klas I – III szkół podstawowych. Zajęcia te odbywały się podczas tzw. godzin karcianych, w następujących grupach zajęć:

        - Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych  ryzykiem dysleksji  -  dla kl.1.

        - Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych  ryzykiem dysleksji -  dla uczniów klas 2 – 3.

        - Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych.

        - Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie.

        - Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów uzdolnionych artystycznie, szczególnie plastycznie.

        Zgodnie z założeniami projektu doposażono bazę dydaktyczną szkoły w materiały dydaktyczne oraz sprzęt niezbędny do realizacji zaplanowanych zajęć dodatkowych, wynikających z procesu indywidualizacji a tym samym stworzono warunki umożliwiające indywidualną pracę nauczyciela z uczniem.

         

        Program ”NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ”

         

        https://www.gov.pl/photo/format/65f937dc-5877-46da-af31-9721078161fa/resolution/1920x810

        Nie pal przy mnie proszę” jest program edukacji antytytoniowej który realizujemy rokrocznie w klasach I-III. Stanowi on drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowanych w szerokim partnerstwie lokalnym. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie  w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

         

        Śniadanie Daje Moc

        Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

        Przez kilka kolejnych już lat uczniowie klas 0-III biorą udział w programie edukacji zdrowotnej „Śniadanie Daje Moc” organizowanym przez Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.

        Uczniowie poznają zasady zdrowego odżywiania, przygotowywania posiłków z ekologicznych i zdrowych owoców i warzyw wyprodukowanych w przydomowych ogródkach swoich wiejskich gospodarstw.

         

        Program "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"     

             

          

        Od wielu lat przy współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łukowie realizujemy program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Biorą w nim udział dzieci 5 i 6 letnie. Program obejmuje również rodziców. Ma on na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

         

         

        Program „Bieg po zdrowie”

        Program „Bieg po zdrowie” realizowany jest corocznie w klasie 4. Jest to Ogólnopolski Program Edukacyjny opracowany z inicjatywy Głównego Inspektora Sanitarnego, pod patronatami honorowymi Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

        Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności

         

        Program „OWOCE W SZKOLE

        Nasza szkoła uczestniczy w programie „Owoce w szkole”. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie. Program ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się w latach późniejszych. 

         

        Program „MLEKO W SZKOLE”

        Nasza szkoła bierze udział w Programie „Mleko w Szkole”.

        Dzięki udziale w programie uczniowie mają możliwość codziennego wypicia w szkole najwyższej jakości pożywnego mleka. Mleko dostarcza dzieciom energii i jest elementem promocji zdrowego odżywiania.

         

        Radosna Szkoła – Plac zabaw

        Program Radosna Szkoła jest wspaniałą okazją dla każdej szkoły na zbudowanie pięknego placu zabaw, który dostarczy jej uczniom zabawy dla długie lata. W ramach  rządowego program wspierania w latach 2009-2014 organów prowadzących w roku 2011 został pobudowany w naszej szkole plac zabaw.

         

        Radosna Szkoła – Miejsce zabaw

        Rządowy program wspierania w latach 2009-2014 organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I-III szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia.

        W roku 2009 w ramach programu w szkole naszej wyposażono miejsce zabaw.

         

        Projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy

        W roku szkolnym 2010/2011 nasza szkoła uczestniczyła w projekcie “Pierwsze uczniowskie doświadczenia – drogą do wiedzy”. Pro­jekt ten był współ­fi­nan­so­wany przez Unię Euro­pej­ską w ramach Euro­pej­skiego Fun­du­szu Spo­łecz­nego. 

         

        Projekt „Szkoła Przyszłości w Gminach Ziemi Łukowskiej”

             Projekt realizowany w roku  2007/2008.

        Projekt "Szkoła Przyszłości w Gminach Ziemi Łukowskiej" realizowany był w 49 szkołach podstawowych i 22 gimnazjach z 7 gmin powiatu łukowskiego - od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 stycznia 2008 r. Źródłem finansowania projektu były środki Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.1a Sektorowego Programu Operacyjnego Zasobów Ludzkich oraz budżetu państwa.

         Zasadniczym celem projektu było stworzenie sprzyjających warunków do wyrównywania szans edukacyjnych uczniów w celu lepszego dostępu do rynku pracy, a w szczególności wyrównywania poziomu wiedzy oraz wspieranie motywacji edukacyjnej uczniów. W ramach projektu uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w różnych innowacyjnych formach zajęć ukierunkowanych na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności, ułatwiających dalszą edukację i wybór ścieżki życiowej. Uczniowie mogli uczestniczyć w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych, wycieczkach a także wyjazdach do teatrów, kin i na pływalnie. Do realizacji programów zakupiono różnego rodzaju sprzęt elektroniczny i komputerowy, a także wiele pomocy dydaktycznych oraz materiałów eksploatacyjnych.

         

        Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR)

        https://s.wosp.org.pl/Image/rur/programy-500x500-dla-Marioli-1.png
        Program prowadzony jest w naszej szkole nieprzerwanie od 2006 roku. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
         Co roku przystępujemy też do akcji bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób w terminie Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Celem tego wydarzenia jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy

         

        Certyfikat „Szkoły z klasą” dla Szkoły Podstawowej w Jakuszach  2002 / 2003

         

          

        "Szkoła z klasą" jest akcją społeczną dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Proponuje ona nowy sposób myślenia o oświacie, oparta jest o zasady wspierające nowoczesną, efektywną edukację, podnoszące jej poziom, oddziaływuje na poprawę kultury wychowawczej oraz współpracę szkoły ze środowiskiem lokalnym.

        Program wspierała "Gazeta Wyborcza", Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz portal Gazeta.pl. Honorowy patronat objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

        Przez cały rok wytrwałej pracy zespoły zadaniowe z powodzeniem zrealizowały sześć głównych zasad dobrej, mądrej, przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom szkoły:

        1.   Szkoła dobrze uczy każdego - potrafi wyjaśniać i zaciekawiać; dba, aby wszyscy uczniowie osiągali coraz lepsze wyniki i rozwijali swoje aspiracje i zainteresowania.

        2.   Szkoła ocenia sprawiedliwie - uczniowie wiedzą, czego mają się nauczyć, znają i rozumieją zasady oceniania.

        3.   Uczy myśleć i rozumieć świat - uczy twórczego i krytycznego myślenia, a wiedza i umiejętności w niej zdobyte pomagają zrozumieć to, co dzieje się w ich miejscowości, w Polsce, na świecie, oraz rozwiązywać realne problemy.

        4.   Szkoła rozwija społecznie, uczy wrażliwości - uczniowie uczą się współdziałania w zespole, angażując się w prace na rzecz innych ludzi oraz działają dla swej małej Ojczyzny oraz świata.

        5.   Szkoła pomaga uwierzyć w siebie, tworzy dobry klimat - w szkole panuje życzliwa, pełna wzajemnego szacunku atmosfera, uczniowie maja szanse uwierzyć we własne siły.

        6.   Przygotowuje do przyszłości - uczy języków obcych, posługiwania się komputerem i Internetem, przygotowuje uczniów do życia w zjednoczonej Europie.