Miejsce pamięci w naszej okolicy
- 4
Pamiętamy...
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W bieżącym roku obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasa piąta, szósta i siódma przygotowały uroczystą Akademię poświęcona temu świętu. Rozpoczęła się ona od wprowadzenia przez Poczet Sztandarowy Sztandaru Szkoły i odśpiewania Hymnu Polski. Prowadzące uroczystość Zuzanna Płudowska i Dominika Borkowska przedstawiły widzom losy Polaków w XIX wieku. Wybuchały wtedy kolejne powstania przeciwko zaborcom, niestety zakończone klęskami, które przedłużały lata niewoli.
Organizatorzy Akademii wprowadzili widownię w podniosły nastrój takimi pieśniami jak: „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” , „ Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” i „ Jak długo w sercach naszych”. Oczywiście nie zabrakło nastrojowych wierszy poruszających temat walki Polaków o niepodległość swojego kraju.
Pod koniec uroczystości Dominika Borkowska przedstawiła postać Patrona Szkoły Józefa Piłsudskiego. Jest on główną postacią kojarzoną w Polsce z odzyskaniem niepodległości i jego zasługi w tym zakresie są ogromne.
Po zakończeniu Akademii Dyrektor Szkoły pan Robert Wierzejski podziękował organizatorom za przygotowanie uczniów i przypomniał najmłodszym widzom, jak ważnym dla Polaków jest Święto 11 listopada.
8
SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY W KLASIE TRZECIEJ
16 listopada w klasie trzeciej odbyły się zajęcia na temat udzielania pierwszej pomocy na wypadek skaleczenia, stłuczenia, oparzenia. Szkolenie przeprowadziła pielęgniarka szkolna p. Ewa Sobiczewska. Zajęcia odbyły się w dwóch etapach teoretycznym i praktycznym. Pani Ewa w profesjonalny sposób przybliżyła dzieciom sposoby radzenia sobie z urazami dostępnymi w domu środkami, a następnie przeprowadziła instruktaż, jak bandażować skaleczenia i stłuczenia przed udaniem się po fachową pomoc. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, ucząc się bandażować różne części ciała. Okazało się, że nie są to proste czynności, nawet zwijanie bandaża jest trudne. Pomimo poważnego tematu, zajęcia okazały się świetną zabawą i dostarczyły wiele radości oraz zabawnych sytuacji, które wywołały uśmiech na buziach uczestników szkolenia. Dziękujemy Pani Ewie za ciekawą lekcję poglądową.
6
Najpiękniejszy jesienny bukiet
Przez cały październik można było przygotowywać się do zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski konkursu plastycznego na „Najpiękniejszy jesienny bukiet”.
Z przygotowanych materiałów przyrodniczych powstały prześliczne kompozycje przestrzenne i płaskie, które można było podziwiać na wystawie pokonkursowej. Jury w składzie: dyrektor szkoły p. Robert Wierzejski, p. Ewa Jacenciuk, p. Agata Izdebska – Sierpień i przedstawiciel SU Dawid Olszewski oceniło prace
w kilku kategoriach. Dyrektor szkoły i opiekun SU wręczyli upominki i dyplomy wszystkim twórcom prac.
A oto wyniki konkursu:Najbardziej estetyczny - Łukasz Głuchowski z kl. 4
Najbardziej elegancki - Piotr Głuchowski z kl. 5
Najbardziej pracochłonny - Szymon Danielak i Maciej Krasuski z kl. 4
Najbardziej kolorowy - Tymoteusz Grochowski z kl. 1
Najbardziej naturalny - Konrad Kurowski z kl. 1
Najbardziej naturalny - Aleksandra Karolak i Lena Wysokińska z kl. 5
Najbardziej pomysłowy - Anna Głuchowska z kl. 3
Najbardziej pomysłowy i kolorowy - Kinga Grochowska z kl. 3
Najpiękniejszy - Zuzanna Płudowska z kl. 6
Gratulujemy pomysłowości, zaangażowania i kreatywności. Zachęcamy do uważnego obserwowania naszej pięknej, polskiej przyrody i do udziału w kolejnych konkursach.
12
Konkurs - "Od nas zależy nasze bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych"
Gminny konkurs plastyczny, zorganizowany przez Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Świetlik” ze Szkoły Podstawowej w Mikłusach, spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Trzecioklasiści pracowali pod kierunkiem P. Barbary Wierzejskiej, zaś z klasy: 1, 4, 5, 6 i 7 zostały przygotowane przez P. Bernadetę Wiechowską. Powstało wiele oryginalnych prac. Konkurs miał na celu edukację młodego pokolenia w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie, życie własne oraz innych, przybliżenie zagrożeń wynikających z braku ostrożności i wdrażanie do poprawnego reagowania w sytuacjach zagrożenia.
Nagrodzone i wyróżnione prace zostały wyeksponowane 13 grudnia w Mikłusach podczas podsumowania konkursu. W trakcie uroczystości SKB „Świetlik” przedstawił część artystyczną promującą bezpieczne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych. P. Anna Sawicka, koordynator kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Siedlcach, przeprowadziła prelekcję pod hasłem „Bezpieczny przejazd”. Sponsorem gadżetów i upominków był organizator kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd…” - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z Warszawy.
Konkursowe jury wyróżniło prace: Konrada Kurowskiego i Gabriela Wysokińskiego (wyróżnienia) oraz Tymoteusza Grochowskiego (2 miejsce). Życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy!
1410