78. rocznica akcji MITROPA odbyła się w niedzielę 29 września 2024 r. Mszą świętą przy pomniku w Szaniawach-Poniatach rozpoczęliśmy obchody. Obecni na uroczystości władze lokalne na czele z Wójtem Gminy Trzebieszów i przedstawiciele szkół podstawowych oddali hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność. Po części wystąpień złożone zostały kwiaty i wieńce a dzieci w części artystycznej wykonały pieśni: To piękny kraj, Szary mundur, Pałacyk Michla przypominając zgromadzonym oraz młodym pokoleniom o jedności narodu.
PAMIĘTAMY!
- 4
DZIEŃ JĘZYKÓW
- 8
Z okazji przypadającego na 26 września Europejskiego Dnia Języków nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu, którego celem było propagowanie nauki języków obcych oraz poznanie różnorodności kulturalnej Europy.
Uczniowie klas 6-8 przygotowali plakaty przedstawiające wybrane kraje naszego kontynentu. Podczas ich prezentacji przedstawiciele klas dzielili się z zebranymi ciekawostkami na ich temat.
Zorganizowano też quiz „Jaki to kraj?”. Zadaniem uczniów było odgadywanie nazw państw na podstawie prezentowanych zdjęć. Dzieci próbowały również swoich sił w zmaganiach z językiem polskim. Tylko osoby dysponujące bardzo dobrą dykcją dały sobie radę z rodzimymi łamańcami językowymi.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
- 12
Tradycją jest, że w każdym roku we wrześniu uczestniczymy całą szkoła w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Każda klasa ma swój rejon, gdzie udaje się z wychowawcą, żeby uporządkować teren, pozbierać i posegregować śmieci. Wydarzenie to ma na celu nie tylko uprzątnięcie odpadów ze wspólnej przestrzeni, ale również zwrócenie uwagi, że to my sami odpowiadamy za śmieci pojawiające się wokół nas. Przy tej okazji również utrwalane są wiadomości o segregacji śmieci oraz informacje o tym, jak śmieci niekorzystnie wpływają na przyrodę i krajobraz. Dzieci chętnie biorą udział w takich akcjach, szczególnie że ma to wpływ na wspólne dobro społeczne.
EKSPERYMENTY W INSTYTUCIE FIZYKI
Dnia 24 września 2024 r. odbył się wyjazd uczniów z kl. VIII naszej szkoły do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na pokazy z fizyki i chemii, organizowane przez Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
W trakcie wydarzenia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w serii fascynujących prezentacji, które przybliżyły im różne aspekty fizyki. Program pokazów obejmował następujące tematy:
Fizyka druku 3D – dr hab. Bożena Zgardzińska, dr Marek Gorgol
Fizyka ludzkiego ciała – dr Andrzej Droździel, Piotr Mendel
Promieniotwórczość – dr hab. Zbigniew Surowiec, inż. Wojciech Kowalski
Mechanika – dr hab. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz
Uczniowie mogli zobaczyć na żywo interesujące eksperymenty oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki i chemii, co z pewnością wzbogaciło ich doświadczenia edukacyjne. Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie i entuzjazm, dając możliwość lepszego zrozumienia skomplikowanych zagadnień naukowych.
Opiekunem i inicjatorką wyjazdu była P. Urszula Kisiel
NARODOWE CZYTANIE
- 2
Co roku w całej Polsce odbywa się Akcja Narodowe Czytanie organizowana przez Prezydenta RP, która ma na celu popularyzację dzieł ważnych dla polskiej kultury, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie czytania.
13 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebieszowie odbyło się wspólne czytanie w której wzięli udział uczniowie, dyrektorzy i władze gminy Trzebieszów. Przedstawiciele klasy VIII wraz z Dyrektorem Robertem Wierzejskim reprezentowali naszą szkołę i wzięli aktywny udział w odczytaniu fragmentów utworu. Tegoroczną lekturą jest "Kordian" Juliusza Słowackiego. Jest to jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury. Autor pokazuje wielowymiarowy obraz polskiego społeczeństwa. Utwór porusza uniwersalne problemy, takie jak sens życia, patriotyzm, władza i moralność.
Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wspaniałego wydarzenia.
WYCIECZKA DO STRAŻY OSP WIERZEJKI
- 14
Nie jeden z przedszkolaków i uczniów marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby przekonać się, jak wygląda niezwykle trudna praca strażaka 20 września 2024r. dzieci wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzejkach.
Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przed remizą strażacką czekali na uczniów ubrani w stroje strażackie panowie strażacy.
Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka, utrwalili telefony do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy - 112. Ponadto zostały zaprezentowane nam wozy strażackie, wyposażenie w sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Z dużym zainteresowaniem, dzieci oglądały pokaz zastosowania nożyc pneumatycznych i węża strażackiego. Dużą atrakcją była możliwość usłyszenia sygnałów, których używają do gaszenia pożarów. Jednak najwięcej emocji wzbudziła kurtyna wodna.
Dziękujemy serdecznie Panom Strażakom, którzy umożliwili uczniom naszej szkoły poznanie z bliska zawodu strażaka.