W dniu 20 maja przedszkolaki oraz uczniowie klasy 1 i 3 miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. W trakcie opowiadania poznały fascynujący świat tych owadów. Dowiedziały się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały możliwość zobaczyć strój pszczelarza – przymierzyć go, oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.
SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM
- 20
KONKURS PLASTYCZNY- STOP AGRESJI
- 19
W maju został przeprowadzony przez p. Martę Aleksandrowicz, pedagoga szkolnego, konkurs profilaktyczno- plastyczny ,,Stop agresji- nie bądź obojętny” dla klas I - VIII, który miał na celu propagowanie wiedzy na temat agresji i przemocy, eliminowanie zachowań agresywnych, zwrócenie uwagi na agresję i przemoc, oraz reagowanie na nie. Przy ocenie prac była brana pod uwagę zgodność z tematyką, staranność, samodzielność wykonania pracy i pomysłowość. Prace były różnorodne i bardzo ciekawe. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz nagrody.
KONCERT MAŁEJ ORKIESTRY DNI NASZYCH
9 maja 2024r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie zespołu muzycznego „Mała Orkiestra Dni Naszych” w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzebieszowie. Było mnóstwo pozytywnych emocji, zabawy i wspaniałej muzyki. Było szaleństwo na parkiecie, uśmiech i radość wśród uczestników koncertu.
ODWIEDZAMY MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
- 6
Lena Szczygielska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jakuszach, znalazła się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Spotkania ze sztuką”. Wygrała jednodniową wycieczkę, na którą zabrała swoje koleżanki i kolegów ze szkoły. Wspólnie odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie.
Jak czytamy w nadesłanej do nas relacji, 9 maja organizator ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką” - Fundacja PGE zaprosiła uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jakuszach do Muzeum Narodowego w Warszawie. Wizytę w muzeum uczniowie rozpoczęli od obejrzenia pracy plastycznej wykonanej przez Lenę Szczygielską, a następnie udali się na warsztaty. Pod okiem przewodnika uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu historii sztuki.
W bogatej kolekcji obrazów dzieci zobaczyły prace wybitnych polskich artystów m. in. Jana Matejki, Władysława Podkowińskiego, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego oraz różne gatunki malarskie takie jak portret, martwa natura, pejzaż, malarstwo historyczne. Największy podziw wzbudził wielkoformatowy obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.
Oprócz wizyty w Muzeum Narodowym wycieczkowicze byli w Łazienkach Królewskich, a także w Manufakturze Cukierków, gdzie samodzielnie mogli ukręcić lizaka. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie wrócili z wycieczki trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Wszyscy bardzo długo będą pamiętać super wycieczkę, którą dzięki zwycięskiej pracy plastycznej Leny Szczygielskiej, wykonanej pod kierunkiem pani Agaty Izdebskiej – Sierpień, podarowała dzieciom Fundacja PGE.
KSIĄŻE I ŻEBRAK
8 maja 2024r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy 1 i 3 obejrzeli spektakl zatytułowany “Książę i żebrak”, oparty na powieści Marka Twaina przedstawiony przez aktorów teatru KRAK-ART z Krakowa.
"Książę i żebrak" to historia w której przypadek sprawia, że Książę i Żebrak spotykają się pewnego dnia i odkrywają, jak bardzo są do siebie podobni. Wpadają na pomysł, żeby zamienić się rolami. Każdy z nich ma szansę poznać zupełnie inne życie. Niekoniecznie jest to zamiana na lepsze. Dzięki temu doświadczeniu Książę poznaje smutny los poddanych, a Żebrak przekonuje się, że życie w pałacu nie jest takie piękne na jakie wygląda. Spektakl uczy jaką wartość ma uczciwość i przyjaźń.
Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek
- 8
23 kwietnia swoje wielkie święto miały książki na całym świecie. Światowy Dzień Książki
i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło brzmi “Biblioteka – miejsce na czasie!”
W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.
Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek w naszej szkole obchodziliśmy 7 maja. Tym razem w przygotowanie bibliotecznego święta zaangażowali się uczniowie klasy IV i V.
Po krótkiej prezentacji informacji o Dniu Książki i Praw Autorskich oraz Tygodniu Bibliotek, przypomnieniu jak dbać o książki nadszedł czas na wspólna zabawę. Głównym bohaterem naszych zabaw była książka, a w zorganizowanych konkurencjach uczestniczyli wszyscy uczniowie.A oto krótka fotorelacja: