Niech Zmartwychwstanie Pańskie,
które niesie odrodzenie duchowe,
napełni wszystkich spokojem i wiarą,
da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
WESOŁYCH ŚWIĄT
PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE
- 4
AKCJA- GÓRA GROSZA
Uczniowie naszej szkoły od kilku lat bardzo chętnie biorą udział w charytatywnej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem, na który zbierane są te drobne monety podczas akcji, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Wolontariusze uporali się z liczeniem olbrzymiej góry grosików. Każda klasa przez kilka tygodni zbierała drobne monety dla dzieci wychowujących się poza własną rodziną. W sumie zebraliśmy – 370 zł. To bardzo duża góra grosików!!! Wysłaliśmy 12 kg monet. Najwięcej pieniędzy w naszej szkole zebrała klasa 2 – 106 zł. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w akcję. Wszyscy pokazali, iż umieją dzielić się tym co mają, że oddając chociażby kilka grosików, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
koordynator akcji- Justyna Wierzejska
WARSZTATY WIELKANOCNE
- 2
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, 20 marca w naszej szkole zorganizowano warsztaty wielkanocne. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyki i rozbudzanie wyobraźni. Pod czujnym okiem pań z Muzeum Regionalnego w Łukowie, każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny, gałązek oraz suszonych kwiatów. Uczniowie wiele wynieśli z tego spotkania. Był to czas z pewnością efektywnie i mile spędzony - mimo „artystycznego” bałaganu. Każda palma była inna, każda z osobna robiła wielkie wrażenie, każda była… po prostu wspaniała!
Bardzo dziękujemy pani Edycie i pani Wioletcie za poprowadzenie warsztatów, okazaną pomoc oraz przekazanie swoich cennych uwag dotyczących sztuki robienia palem.
POKAZ FIZYCZNO- TECHNICZNY O PRĄDZIE- LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI MARZEC
- 13
W ramach szkolnego koła technicznego uczniowie kl. 6 przygotowali doświadczenia przedstawiające, jak wytworzyć prąd elektryczny oraz jak zamienić go na pracę mechaniczną. Dnia 31.03.2023 r. Konrad, Tymek i Kacper, zaprezentowali pokaz dla całej szkoły. Uczniowie szkoły w Jakuszach dowiedzieli się min:
Co to jest prąd elektrostatyczny?
Jak wytworzyć prąd z „ziemniaków” (jak działa bateria)?
Jak działa prądnica?
Jak zrobić elektromagnes?
Jak zbudować prosty silnik elektryczny?
Oczywiście wszyscy uczniowie zostali pouczeni o zaletach i zagrożeniach używania prądu elektrycznego.
W pokazie wykorzystano materiały zakupione na potrzeby „Laboratorium przyszłości” tj. lutownica, kamera do zarejestrowania pokazu. Opiekunowie projektu p. M. Cygan,
p. U. Kisiel
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
30 marca odbyło się spotkanie z cyklu Dzień Głośnego Czytania. Tym razem swoich sił w czytaniu spróbowali uczniowie klasy IV, którzy wraz w wychowawczynią p. Ewą Bazelą zaprezentowali słuchaczom „Matyldę” Roalda Dahla. Czytanie rozpoczęły uczennice klasy VII Amelia Mościcka i Julia Grochowska. Przedstawiły życiorys Roalda Dahla i krótko streściły książkę, aby wprowadzić słuchaczy w świat „Matyldy”.Bardzo dziękujemy wszystkim czytającym i słuchaczom i zapraszamy do uczestnictwa w kolejny spotkaniu czytelniczym uczniów klasy trzeciej.